Dlaczego warto jeść kasze?

Kasze należą do bardzo cennych produktów zbożowych. Są one źródłem nie tylko węglowodanów, ale także wielu innych wartościowych składników odżywczychKasze należą do bardzo cennych produktów zbożowych. Są one źródłem nie tylko węglowodanów, ale także wielu innych wartościowych składników odżywczych. Wszystkie kasze wyróżniają się bardzo wysoką wartością energetyczną. Zdecydowana większość witamin i składników mineralnych mieści się pod okrywą ziaren, dlatego ich zawartość zależy w dużej mierze od stopnia przemiału. Zdecydowanie bardziej wartościowe są te kasze, które zostały otrzymane z całych ziaren, bo to one zawierają więcej składników odżywczych. Jedną z kasz, która jest bardzo bogata w składniki odżywcze jest kasza gryczana. Do jej zalet należy też to, że można wykorzystać ją w kuchni na bardzo wiele sposobów. Może być ona nie tylko skromnym dodatkiem do drugich dań, można z niej przygotować także wiele smakowitych dań, w których będzie grała główną rolę. W niektórych regionach naszego kraju nazywana jest kaszą hreczaną.

Składniki, które zawiera kasza gryczana

Jak inne kasze, także gryczana jest przede wszystkim źródłem węglowodanów. Kasza gryczana (https://www.bee.pl/9080-kasza-gryczana) dostarcza także innych cennych składników odżywczych. Jest bardzo bogata w witaminy z grupy B. W szczególności zawiera dużą ilość witaminy B1 (tiamina), B2 (ryboflawina) i witaminy PP (niacyna). Kasza gryczana jest także źródłem soli mineralnych. 100 gramów kaszy gryczanej prażonej zawiera 2,8 g żelaza, 459 mg fosforu, 7 mg wapnia, 88 mg potasu. Kasza gryczana jest także źródłem cynku o sodu. Dostarcza ona także białka oraz bardzo cennego błonnika. W jej składzie są także nienasycone kwasy tłuszczowe. Kasza gryczana nie zawiera glutenu. Bez obaw mogą po nią sięgnąć osoby, które chorują na celiakię oraz osoby, które są uczulone na gluten. Kasza gryczana działa na organizm odkwaszająco. Po ugotowaniu znacznie zwiększa swoją objętość, a więc na długo zaspokaja głód. Regularne spożywanie kaszy gryczanej zalecane jest szczególnie osobom z chorym na nadciśnienie, anemię i osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Jaką kaszę kupić?

W sprzedaży dostępna jest kasza gryczana palona i niepalona. Ta pierwsza wyróżnia się bardziej ciemnym kolorem. Ta druga jest bardziej wartościowa. Dzięki temu, że nie ziarna kaszy nie zostały poddane procesowi podgrzewania zachowała więcej cennych składników. Kasza palona jest jednak kupowana częściej z uwagi na to, że charakteryzuje się bardziej wyrazistym smakiem.

Jak wykorzystać kaszę gryczaną w kuchni?

Gotowana na sypko kasza gryczana to popularny dodatek do drugich dań. Wybornie smakuje podana z duszonymi mięsami czy sosem ze świeżych, mrożonych lub suszonych grzybów. Drobna kasza krakowska może być podawana na słodko z dodatkiem konfitury lub soku z wiśni. Kaszę gryczaną można wykorzystać również do przygotowania zapiekanek.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com