Właściwości kaszy gryczanej

Warto mieć świadomość, że kasza gryczana jest bardzo niedocenianym produktem

Warto mieć świadomość, że kasza gryczana jest bardzo niedocenianym produktem. Nie tylko wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, ale również reguluje ciśnienie. Charakteryzuje się także przeciwnowotworowym działaniem. Jest zastosowanie tego produktu w kuchni?

Właściwości zdrowotne kaszy gryczanej

Należy zdawać sobie sprawę, że kasza gryczana jest doskonałym źródłem białka. Zawiera bowiem go od 10 do nawet 16%. Warto podkreślić, że białko jest zdecydowanie lepiej przyswajalne w porównaniu do tego pochodzącego ze zbóż. Ma bardzo podobną wartość do białka roślin strączkowych. Dodatkowo kasza gryczana jest bardzo bogata w unikatowe aminokwasy egzogenne, do których należy zaliczyć lizynę. Nie wszyscy wiedzą, że organizm jej nie wytwarza, dlatego konieczne jest dostarczanie jej z pożywieniem. Lizyna jest konieczne przy budowie białek. Charakteryzuje się także bardzo pozytywnym działaniem na kondycję psychiczną. Ponadto naukowcy doszli do wniosku, że spożywanie zaledwie 100 gramów kaszy gryczanej w zupełności jest w stanie zaspokoić dzienne zapotrzebowanie człowieka na aminokwasy egzogenne.

Kasza gryczana prażona i niepalona

Warto wiedzieć, że w sklepach dostępna jest zarówno kasza gryczana niepalona (nieprażona)m jak i palona (prażona). Drugi wymieniony rodzaj kaszy gryczanej można bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ jest ciemniejsza. Należy także zaznaczyć, że kasza prażona będzie zdecydowanie mniej wartościowa, gdyż w trakcie podgrzewania ulegnie zniszczeniu część witamin. Można wyróżnić również kaszę grubą oraz łamaną. W jaki zatem sposób możliwe jest ich rozpoznanie? Gruba kasza prażona będzie brązowa, z kolei łamana – brązowo-biała. Kasza niepalona charakteryzuje się natomiast zielonkawym odcieniem.

Kasza gryczana – zastosowanie w kuchni

Można zdecydować się również na zakup kaszy krakowskiej. Oczywiście bardzo łatwo można ją pomylić z drobną kaszą jęczmienną. Warto przede wszystkim mieć świadomość, że kasza krakowska jest najbardziej rozdrobnioną odmianą gryczanych ziaren, które niestety podczas polerowania stracą bardzo duża liczbę składników odżywczych. Omawiana kasza może być przyrządzana zarówno na słono, jak i słodko. Należy także zdawać sobie sprawę, że kasza krakowska z rodzynkami jest bardzo oryginalnym staropolskim deserem. Można bez żadnego problemu ją podać polaną sokiem z wiśni, albo konfiturą. Jak powinno się gotować kaszą gryczaną? Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem będzie wrzucenie perforowanej torebki foliowej z porcją kaszy gryczanej do wrzątku, a następnie poczekanie od 15 do 20 minut. Warto do gotowania wybrać płaski rondel o grubszym dnie.

Background obraz autorstwa timolina - www.freepik.com