Kasza gryczana: dlaczego warto po nią sięgać?

Kaszą, po którą bez wątpienia warto sięgać możliwie jak najczęściej jest kasza gryczana

Kaszą, po którą bez wątpienia warto sięgać możliwie jak najczęściej jest kasza gryczana. Ma ona wyjątkowe właściwości odżywcze i dlatego powinna wejść na stałe na menu każdego z nas. Zobaczmy co takiego kryje się w tym gatunku kaszy.

Okazuje się, że kasza gryczana znana jest od naprawdę dawna. Sięgali po nią już Hunowie. Co ciekawe, grykę w Europie Środkowej uprawiano w okresie neolitu. Na kraje zachodnie powędrowała w okresie od XIII do IV wieku przed naszą erą. Kasza gryczana to ziarenka, które rodzi gryka – dokładnie ta roślina, którą w swoim najsłynniejszym dziele opisuje Adam Mickiewicz. Powszechnie uprawiana jest ona głównie na Lubelszczyźnie. W lipcu i sierpniu pokrywa się pięknymi kwiatami o niezwykle przyjemnym zapachu.

Białko i aminokwasy egzogenne

Kasza gryczana to świetne źródło białka. Co ciekawe, białko, które znajduje się w kaszy gryczanej nasz organizm przyswaja zdecydowanie lepiej niż to z innych gatunków zbóż. Dietetycy podkreślają, że pod względem wartości białko z kaszy gryczanej podobne jest do tego, którego dostarczają nam rośliny strączkowe. To właśnie z tego powodu kaszę gryczaną poleca się wszystkim pozostającym na diecie bezmięsnej.

Kasza gryczana to również źródło aminokwasów egzogennych. Szczególnie dużo w niej lizyny, której nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. W związku z tym musimy zadbać o to, aby otrzymał ją wraz z pożywieniem. Lizyna wpływa na kondycję kości, mięśni, ale również samopoczucie psychiczne.

Błonnik

Kasza gryczana jest również doskonałym źródłem błonnika. To właśnie dlatego pobudza perystaltykę jelit, oczyszcza układ pokarmowy, ułatwia wypróżnianie, chroni przed zaparciami. Kaszę gryczaną mogą z powodzeniem jeść osoby dbające o linię – jest naprawdę mało kaloryczna, do tego zapewnia uczucie sytości na bardzo długo. Warto pamiętać, że błonnik to większa kontrola nad poziomem cholesterolu, a tym samym skuteczna ochrona przed miażdżycą naczyń krwionośnych.

Witaminy z grupy B


Kasza gryczana jest doskonałym źródłem witamin z grupy B, bez których nasz układ nerwowy nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Dostarcza również:

  • wapnia;
  • fosforu;
  • magnezu;
  • żelaza;
  • cynku;
  • jodu.

Jest więc, jak widać, prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Zawiera również rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne.

Kasza gryczana jest niezwykle zdrowa. Dlatego warto wprowadzić ją do swojej diety. Sprawdza się jako doskonały dodatek do dań głównym. Świetnie smakuje z rozmaitymi sosami zarówno mięsnymi, jak i grzybowymi. Przyrządzać można ją także z warzywami. Na jej bazie można przygotować pyszną gryczankę, która sprawdzi się jako zdrowy początek dnia.

Food obraz autorstwa timolina - www.freepik.com